Activități curriculare și extracurriculare

Calendarul activitatilor educative la nivelul scolii a cuprins activitati (dezbateri, mese rotunde, prezentari PPT, vizite, concursuri etc.), desfasurate 100%, având parteneri traditionali ai scolii (SEAP al PMT) sau alti parteneri (LTSB, fundatii, asociatii, institutii de cultura). In desfasurarea activitatilor extracurriculare si extrascolare s-au implicat majoritatea cadrelor didactice din scoala (93%).

Dintre activitati:

  • ,,Nu uita! Aceasta este viața ta’’ (activitate desfășurată cu Liceul Teoretic Amărăștii de Jos
  • 1 Decembrie
  • ,,O fabrica, o meserie, o sansa pentru viitor’’ (nr.439/10.04.2017)
  • ,,Ce pot face doua mâini dibace’’(nr.271/03.03.2017)
  • ,,Dragobetele sărută fetele’’- 24 februarie (nr.221/23.02.2017)

Literacy and numeracy in prison

Saptamana prevenirii traficului de persoane

expozitii cu lucrari de iarna realizate in cadrul atelierelor de creatie

Sub semnul lui Eminescu/In amintirea lui Eminescu

Expozitia Martisoarelor

Au fost propuse spre avizare si aprobate in CAEN/CAER 2 concursuri nationale: ACVILA si Dincolo de imaginatie este sufletul tau…

s-au desfasurat 2 cercuri pedagogice semestriale impreuna cu LTSB, SPS fiind organizatoarea cercului pedagogic din sem. II.

La SPS Craiova au fost organizate 3 cercuri cu elevii: pictura, pirogravura, modelaj. La aceste cercuri au  participat in mod constant 50 elevi-aprox. 25% (sem. I-28 elevi, sem. II-22 elevi). Lucrarile realizate in cadrul acestor cercuri au fost expuse in incinta scolii (cabinete, culoare), cu ocazia sarbatorilor de iarna, 1 Martie, 8 Martie, Paste, si au participat la următoarele expozitii:

Expozitia Martisoarelor-Muzeul Olteniei

A fost editata revista scolii Nuferi, iar elevii au fost indrumati de cadre didactice din scoala de diferite specializari.

 1,229 total views,  1 views today